بازی فکری و تاثیر آن بر رشد ذهنی کودکان

تاثیر بازی فکری و مزایای آن از قدیم الایام مورد توجه پژوهشگران و روانشناسان بوده است.

تا جایی که دو روانشناس برجسته به نام های ویگوتسکی و پیاژه در همین خصوص به صورت ریشه ای تحقیق کرده اند

و به این نتیجه رسیده اند که بازی های کودکانه به نوعی ورود بچه ها به دنیای مجازی است،

دنیایی که قانون خاصی ندارد اما در عین حال ویژگی های خاصی دارد .

 

بازی های فکری

در ابتدا با مفهوم بازی فکری و با انواع بازی های فکری همچنین تاثیر آن ها بر رشد ذهنی کودکان آشنا می شویم.

بازی های فکری چاله هایی برای آمادگی حرکت در مسیر پرپیچ و خم و ناهموار و پرچاه زندگی هستند وقتی کودکی بتواند در این چاله در زمان مناسب قرار بگیرد و خودش از پس این چاه ها بربیاید، واکسینه شده و قوی تر می شود. تا در آینده برای مواجهه با مشکلات و مسائل مختلف بهتر و راحت تر و با بینش بیشتری مواجه گردد ، پس والدین عزیز باید بازی های فکری از نظر رشد فکری و هم از نظر رشد روانی بسیار مهم بدانند.

مساله دیگری که بسیار مهم است این است که اولویت ما در بازی های فکری رسیدن بچه ها به هدف نیست. بلکه اولویت ما طول مسیر بازی است ، چالشی که در طول بازی برای کودکان ایجاد می شود و تلاش کودک برای رسیدن به هدف مد نظر ماست.

دلیل این که می گوییم طول مسیر بسیار مهم است به این خاطر است که فعالیت ذهنی کودک در طول مسیر باعث ایجاد سیناب سازی بین نورون های مغز می شود و این سیناب سازی باعث می شود فرد قوی تر و باهوش تر شود.

 

فوایند بازی فکری

بازی فکری به نوعی محیط سازی می کند.

بعضی از والدین می گویند ما بازی ها را یک بار برای فرزندانمان می چینیم و یا بازی می کنیم و یا به آن ها یاد می دهیم ، بعد می گوییم حالا خودت بازی کن .

این کار کاملا اشتباه است نه تنها شما هزینه ای را که صرف بازی کرده اید از بین برده اید بلکه یک فرصت چالشی و یک موقعیت خوب را از او سلب کرده اید و در عین حال دارید کودک را از نظر روانی به خود وابسته کرده ایدو این کار فوق العاده غلطی است.

اگر برای شما یک معما طرح کنیم تا زمانی که جواب معما را به شما نداده ایم یا تا زمانی که نتوانستید جواب معما را پیدا کنید ،در مغز شما واکنش های شیمیایی صورت خواهد گرفت که این واکنش های شیمیایی حکم فکر کردن را دارند. خواه یا ناخواه ، ارادی یا غیر ارادی این واکنش و درگیری ذهنی یا همان واکنش های شیمیایی که در مغز شماست باعث میشود شما آدم قدرتمند تری شوید و با هوش تر و قوی تر باشید.

کاری که بازی های فکری انجام می دهند این است که برای ما موقعیت های چالشی فراهم می کنند تا ما به این معما ها پاسخ صحیح بدهیم.

این کار یک نوع ورزش مغزی است که اگر جواب معما را به شما بدهند شما تا حدودی فکر کرده اید اما اگر خودتان جواب معما را پیدا کنید ، قدرت تفکر شما رشد پیدا کرده و در عین حال در مغز شما هورمون دوپامین ترشح می شود و این باعث می شود که از نظر روانی در شما حس رضایت مندی از خودتان ایجاد شود.

 

 

لگو یار بازی فکری

بسیار مهم است که والدین در رابطه با فرزندانشان به این سه مورد توجه کنند .

1)رشد فکری

2)رشد روانی

3)رشد جسمی

نکته بسیار مهم دیگر درخصوص تهیه ی بازی فکری این است که باید هنگام خرید به سن عقلی و هوشی کودک توجه کرد ممکن است سن درج شده روی بازی با سن تقویمی کودک برابری کند اما بازی از نظر هوش کودک برای او بسیار سخت تر و یا آسان تر باشد.

هرنوع بازی فکری از پایه سنی خود تا بزرگسالی قابل استفاده است .

 

لگو یار بازی فکری

 

 

در این جا به هشت نوع از بازی های فکری اشاره می کنیم:

1)بازی های حسی و حرکتی که معمولا مهارت های حسی و حرکتی را در کودکان پرورش می دهند. و از بدو تولد تا 18 ماهگی بسیار حایز اهمیت می باشند. و روی عضلات ریز و درشت کودکان تاثیرگذارند.

بازی های جامپینگ، واکر ،تیله ران،حلقه های هوش، مکعب های رنگی چهار سانتی ، جاگذاری های اشکال و دومینوی اشکال برجسته از این نوع بازی ها هستند.

2)بازی های دو بعدی سازی که می تواند کودکان را از نظر تئوری و دوبعدی پرورش دهد . این بازی ها مناسب 18 ماهگی به بعد هستند.

هوش چین های یک تکه و چند تکه ،پازل های پله ای ،پازل های با قطعات زیاد و تنگرام های دو بعدی از این دسته هستند.

3) بازی های سه بعدی سازی که حجم سازی و تجسم فضایی را در فرزندان افزایش می دهند

این بازی ها مناسب سن 4 سالگی به بعد می باشد.

خانه سازی ها،بی رکس ها ،میله و مهره،رباتیکو سازه سازی ها از این دسته اند.

4)بازی های خلاقیتی که ان بازی ها همان بازی های دوبعدی سازی و سه بعدی سازی هستند

اما این جا کودکان اجازه ی دخل و تصرف در بازی را دارند. کودکان راحت و آزاد هستندکه خانه ها و یا چیز های دیگر را در جایی که دلشان می خواهد قرار دهند.

این بازی ها روی هوش انتقادی، خلاقیت و تخیل بچه ها تاثیر مثبت دارد.

5) بازی های تحلیلی که این بازی ها معمولا انفرادی بوده و استقلال عمل را در بچه ها پرورش می دهد وباعث افزایش دقت و تمرکز و ایجاد طبقه بندی در ذهن بچه ها می شوند.

بازی های رنگ چین، هایدنسیگ،واترکالر،کالرفول و کیوبیس از این دسته اند.

6)بازی های سرعت عملی که در این بازی ها سرعت واکنش و زمان بسیار دخیل است. در عین حالی که ما باید پیش زمینه های قبلی مثل دقت و تحلیل خوب داشته باشیم نیاز است که سرعت عمل را بالا ببریم .

در این بازی ها که دو یا چند نفره هستند و از 5 سال به بالا شروع می شوند سرعت واکنش بسیار مهم است.

این بازی ها باعث افزایش قدرت و تصمیم گیری در کودکان می شود.

تیزبین ها،کاپوچین،دست چین و تردست از این دسته می باشند که سرعت واکنش ها در بچه ها افزایش می دهند.

7)بازی های ادراکی که این بازی ها دویا چند نفره می باشد روی هوش کلامی و قدرت تخیل کودکان تاثیر میگذارند.

بازی های استوژیک و گمانه از این دسته هستند.

8)بازی های استراتژیک که این بازی ها مناسب سن 8 سال به بالا بوده و همه ی جوانب هوشی و حسی در این بازی ها دخیل است و بیشترین تاثیر فکری را روی ما می کذارد.

شطرنج ،ابلون،کوریدورو هگزاگون از این دسته می باشند.

هرکدام از بازی های فکری یک تاثیر برای کودکان دارند و آن ها را برای زندگی بعدی یعنی بزرگسالی آماده می کنند.

 


 

تاثیر بازی لگو در افزایش مهارت ریاضی کودکان

مطالعات نشان می‌دهد کودکانی که با اسباب‌بازی‌های ساخت‌وساز مانند لگو و بازی‌های ویدئویی در کودکی بازی کرده‌اند، مهارت‌های فضایی (ریاضی) بیشتری دارند.

به گزارش ایسنا و به نقل از فیز، براساس مطالعه جدید “موسسه تحقیقات علوم محیطی”(CIRES) تجربه‌ بازی‌های دوران کودکی به شدت در شکل‌گیری مهارت‌های محیطی افراد نقش دارد و این مهارت‌ها می‌تواند برای موفقیت در زمینه‌هایی مانند علوم و مهندسی لازم باشند.

محققان اظهار کردند: جوانانی که با اسباب‌بازی‌های مبتنی بر ساخت و ساز مانند لگو و یا نوع خاصی از بازی‌های ویدئویی بازی کرده‌ بودند، نسبت به همسالان خود، عملکرد بهتری در آزمون استدلال فضایی مانند مهارت لازم برای چرخش ذهنی اشیا داشتند.

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد زمانی که محققان تاثیر بازی‌های دوران کودکی را بررسی کردند، تفاوت‌های جنسیتی در مهارت‌های فضایی مرتبط با تاثیر بازی‌های دوران کودکی در این مطالعه یافت نشد.

آن گلد، محقق این بررسی اظهار کرد: مغز انسان قابل انعطاف و آموزش‌پذیر است.

محققان اظهار کردند: با فراهم آوردن آموزش‌های فضایی لازم و ارائه اسباب‌های مرتبط قبل از شروع تحصیل، می‌توان به کودکان فرصت داد تا مهارت‌های لازم در زمینه‌های مختلف مانند علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی را به دست آورند.

نتایج بررسی‌ها نشان داد که الگوهای بازی در دوران کودکی منجر به تغییرات زیادی می‌شود.

شاید مطالعات گذشته تاثیر بازی دوران کودکی بر مهارت‌های فضایی را مورد بررسی قرار داده است، اما این بررسی، برای اولین‌بار، نقش جنسیت در بازی‌ها را مورد مطالعه قرار داده است.

محققان همچنین عنوان کردند: لازم نیست بازی‌های ویدئویی یا لگوها خاص باشند و مهمترین عامل موثر بازی با آنهاست که می‌تواند تفاوت را ایجاد کند.

تیم محققان مقاله خود را در Geosphere منتشر کرده است

 

 

لگو


اسکوترهای برقی

 

  • اسکوتر برقی واژه ای است که برای نامیدن طیف گسترده ای از وسایل نقلیه به کار می رود.از اسکوتر های برقی معمولی با لاستیک 6.5 اینچی و اسکوترهای تاشو و جمع شونده تا اسکوتر های تعادل خودکار(Self-balancing) مثل ناین بات ها و سگوی ها با اندازه های بزرگ تر و هندلینگ بهتراست

با این که ظاهرا این باور وجود دارد که این اسکوترها فقط بامزه و برای تفریح هستند ، اما با آمارگیری از کاربران این وسایل مشخص شده که این وسایل نقلیه ی برقی برای اهدافی بیش تر از صرفا تفریح مثل رفتن به محل کار ، مدرسه ، دانشگاه و سفرهای ترکیبی با مترو و تاکسی بسیار کاربری و مفید هستند.

در کنار این موارد ، این نحوه ی راندن ایستاده بسیار مهیج و همراه با ترشح آدرنالین خواهد بود و قبل و بعد از کار یا درس ، چند دقیقه ای شما را به دوران کودکیتان می برد. البته برخی اسکوترهای برقی دارای زین برای نشستن نیز هستند که راحتی بیش تری را فراهم می کنند. همچنین با توجه به طراحی های مختلف و مدل های گوناگون اسکوترهای برقی ، امکان ندارد نتوانید مدل دلخواهتان را انتخاب کنید.

اسکوتر لگویاراسکوتر لگویاراسکوتر لگویاراسکوتر لگویار

 

 

دوچرخه های برقی

  • دوچرخه های برقی تاشو یکی از بهترین وسایل نقلیه ی موجود در حمل و نقل نوین هستند که با پیشرفت های تکنولوژی موتورهای برقی و باتری ها در صنعت ، به اوج رشد و شکوفایی خود رسیده اند.ایده ی پشت مکانیزم دوچرخه های برقی این است که ترکیبی از پدال زدن و باتری شارژ شده می باشد

یعنی اولا تا مسافت های بالا ( نزدیک 60 کیلومتر ) با یک بار شارژ به وسیله ی برق شهری قابل استفاده هستند و ثانیا بر روی مسیر های مستقیم ، سرازیری ها و همچنین سربالایی های با شیب تا 15 درجه با این برق ذخیره شده در باتری کار می کنند ، هر زمان که سربالایی شدید باشد و یا دلتان بخواهد می توانید پدال بزنید و با این کار دیگر باتری مصرف نمی شود.شاید تنها نکته ی منفی راجع به دوچرخه های برقی قیمت بالای آن ها باشد که البته با کاهش هزینه های سوخت ، کرایه ، استهلاک خودرو ، جریمه و …. خرید یک دوچرخه ی برقی مقرون به صرفه خواهد شد.

 

اسکوتر لگویار اسکوتر لگویاراسکوتر لگویار

 

 

موتورسیکلت های برقی

 

  • حتی سرسخت ترین طرفداران وسایل نقلیه ی سنتی هم کم کم به این باور می رسند که نسل آتی حمل و نقل برای آن ها نیاز به یک دوشاخه و شارژر دارد.

موتورسیکلت های برقی بسیار شیک و حرفه ای بوده و از نظر احساسی که به کاربر می دهند دقیقا احساس سوار شدن بر یک موتور سیکلت بنزینی سنتی را ایجاد می کنند.پس هم مدرن و لوکس هستند و هم با توجه به رشد تکنولوژی باتری ها ، از نظر کیفی در درجه ای بالاتر از موتورسیکلت های قدیمی قرار می گیرند ، به نحوی که با اولین استفاده ، عاشق استفاده ی دوباره از آن ها می شوید .

 

اسکوتر لگویاراسکوتر لگویاراسکوتر لگویار

حمل و نقل روزانه ی خود را برقی و مدرن کنید.

  • اگر در فاصله ای نه چندان دور نسبت به محل کار یا تحصیلتان هستید ، به گونه ای که پیاده روی برای آن مسیر دشوار و استفاده از خودرو یا تاکسی هم غیر منطقی باشد ، اسکوترهای برقی یا دوچرخه های برقی یک راه حل عالی برای شما هستند.
  • با داشتن یک اسکوتر برقی یا دوچرخه ی برقی ، انگار همزمان با یک تیر چند هدف را نشانه رفته اید ؛ هم یه راحتی و با سرعت بالا ترافیک را دور می زنید و بین مقاصدتان جابه جا می شوید ، هم رد پای کربن ناشی از اگزوز وسایل نقلیه را به نوبه ی خود از هوای شهر پاک می کنید و نه تنها به شهرتان کمک می کنید بلکه از دست هزینه های حمل و نقل و دردسرها و دغدغه های مربوط به رانندگی مثل جای پارک و ترافیک و طرح ترافیک و… خلاص می شوید و این گونه به خودتان هم کمک می کنید.
  • وسایل نقلیه ی سبک برقی (LEVs) در مدل های مختلف با سرعت های بین 15 تا 40 کیلومتر بر ساعت و مسافت پیمایش بین 20-15 تا 60 کیلومتر به ازای هر بار شارژ ، می توانند به بهترین شکل ممکن جای ماشین ، اتوبوس یا مترو را برای مسیر های نه چندان طولانی بگیرند.

اسکوتر لگویار

 

نحوه ی هندلینگ و راندن وسایل نقلیه ی برقی سبک(LEVs) آسان است و یادگیری آن حتی برای کسی که قبلا از وسیله ی نقلیه ی دارای دوچرخی استفاده نکرده راحت و سریع اتفاق می افتد.هیچ گواهینامه ی رانندگی ، بیمه یا پلاکی برای این وسایل نقلیه لازم نیست ، به استثنای یک یا دو مدل از موتورسیکلت های برقی که دارای موتور بالای 1500 وات هستند.


هر ساله در همین ایام، شهر نیویورک میزبان نمایشگاهی است که با شرکت هزاران تولید کننده، توزیع کننده و عمده فروش از سرتاسر جهان برگزار می‌شود. نمایشگاهی که به سبب موضوع و جذابیتش بازدید کنندگان بسیاری را به خود جلب می‌کند. چرا که اصولاً موضوع اسباب بازی، آن هم اسباب بازی‌هایی که امروزه تولید می‌شوند برای هر طیف سنی جذابیت‌های خاص خود را دارد. در این نمایشگاه اما طیف گسترده‌ای از اسباب‌بازی‌ها در انواع و موضوعات مختلف ارائه شدند که در ادامه با ۱۰ مدل از این اسباب‌بازی‌ها به انتخاب وب سایت Popular Science آشنا می‌شویم.

در انتخاب این ۱۰ اسباب بازی معیارهایی چون حداکثر نوآوری، جذابیت و جالب بودن در نظر گرفته شده است.

Meccano Meccanoid G15 KS

Meccano Meccanoid G15 KS

Meccano Meccanoid G15 KS

 

ربات‌های انسان نما نه تنها برای کودکان که برای بزرگ‌سالان نیز جذاب هستند. Spin Master Meccanoid G15 KS یک وسیله بازی بسیار مناسب در طیف اسباب‌بازی‌های ربات‌های انسان نما است. نه تنها می‌توانید مطابق باسلیقه خود این ربات را بسازید بلکه می‌توانید آن را برای رقصیدن، پاسخ به سؤالات و مواردی از این دست برنامه ریزی کنید. این ربات دارای ۵۵۰ قطعه است که در نهایت یک ربات با بلندی قد ۴ فوت را برای شما به ارمغان می‌آورد. می‌توان گفت که این مجموعه یکی از بهترین بسته‌های آموزشی سرگرمی رباتیک است که تا به حال دیده ام و حتی شاید زیباترین آن‌ها نیز باشد. این ربات از پاییز سال ۲۰۱۵ به قیمت ۳۹۹٫۹۹ دلار به بازار ارائه خواهد شد.

 

 

Mattel + Google View-Master

 

Mattel + Google View-Master

 

Mattel اخیراً همکاری نزدیکی را با تیم Cardboard گوگل آغاز کرده است تا بتواند واقعیت مجازی را به نمایش دهنده‌های تصویر استریواسکوپیک معمولی نیز اضافه کند. درست مثل Google Cardboard ابزار جدید که View-Master نیز نام دارد از اسمارت فون برای نمایش دایناسورها، کوه‌ها و مناظر دیگر به کودکان استفاده خواهد کرد. این وسیله نیز از پاییز ۲۰۱۵ به قیمت ۳۰ دلار به بازار عرضه خواهد شد.

 

Crayola Color Alive Easy Animation Studio

Crayola Color Alive Easy Animation Studio

 

 

Crayola قصد دارد تا با ساخت نسل بعدی فیلم‌های استاپ موشن کودکان را ذوق زده کند. کودکان (و صد البته بزرگ‌سالانی که از دیدن این طرح به هیجان می‌آیند) می‌توانند از کیت Color Alive Easy Animation Studio برای طراحی ۱۰ شخصیت متفاوت استفاده کنند شخصیت‌هایی که در نهایت می‌توانند وارد اپلیکیشن مخصوص این کیت شوند. با تغییر وضعیت آدمکی که در این کیت وجود دارد کاربر می‌تواند فعالیت‌های شخصیت مورد نظر خود را در فضایی واقعی تصویربرداری کند و بعد باشخصیت‌های مجازی ترکیب کند و نتیجه را در قالب یک فیلم ببیند. این کیت از جولای ۲۰۱۵ باقیمت ۲۹٫۹۹ دلار به بازار ارائه خواهد شد.

 

باربی

 

باربی

 

حالا که بسیاری از اسباب‌بازی‌های قدیمی هوشمند شده‌اند چرا باربی هوشمند نباشد؟ Hello Barbie با استفاده از فناوری تشخیص گفتار ToyTalk به شما این امکان را می‌دهد که تا بتوانید هر چند محدود ولی تا حدی با آن صحبت کنید. باربی می‌تواند علاقه‌مندی‌های خاص شما را به یاد داشته باشد تا در زمان مناسب در گفتگوها آن‌ها را به یاد شما بیاورد.

 

LEGO City Spaceport

 

 

لگو

 

هر اسباب بازی به یک مدار الکتریکی نیاز ندارد، گاهی اوقات بهترین آن‌ها ساده‌ترین آن‌هاست؛ و این دقیقاً دلیل دوست‌داشتنی بودن لگو است. تنها کافی است که آجرهای پلاستیکی را روی هم بگذارید و در نهایت یک شاتل فضایی خواهید داشت. این محصول از ابتدای آگوست باقیمت ۱۱۹ دلار به بازار ارائه می شود.

 

 

WowWee Robotic Enhanced Vehicles -REV

 

WowWee Robotic Enhanced Vehicles -REV

 

REV یک مجموعه از ماشین‌ها است که می‌توانید بدون داشتن مسیری خاص آن‌ها را برانید؛ اما همچنین می‌توانید با دوست خود کماکان به یک رقابت واقعی دست بزنید. به گفته تولیدکنندگان این محصول، از سه ماه سوم سال ۲۰۱۵ این ماشین‌ها وارد بازار خواهند شد.

 

Trobo

 

Trobo

 

 

ربات‌ها اگر دارای پوستی نرم و دوست‌داشتنی باشند حتی می‌توانند جذاب‌تر نیز باشند. از همین ایده برای ساخت یک تدی Teddy مدرن به نام Teddy Ruxpin بهره گرفته شده است. این تدی جدید دارای یک اپلیکیشن موبایل نیز می‌باشد که می‌تواند داستان‌هایی را بیان کند که در آن کودکان شخصیت اصلی داستان هستند. برای مثال در یک داستان شخصیت داستان برای پختن یک کیک به دنبال عسل می‌دود و در قالب همین داستان کودک یاد می‌گیرد که چگونه زنبور عسل، عسل می‌سازد. امکان پیش سفارش این محصول از هم‌اکنون باقیمت ۵۹ دلار مهیا می‌باشد.

 

 

 Pixel Press Bloxels

 

Pixel Press Bloxels

 

 

 

کد زدن یک بازی کاری پر زحمت است اما Bloxels قصد دارد با ارائه یک استایل جدید به نام رنگ و اعداد نمونه‌ای ساده شده از برنامه نویسی را برای کودکان ارائه کند. این کیت دارای ۲۰۰ قطعه مکعبی است که دارای رنگ‌های مختلفی هستند. هر رنگ معرف یک دستور متفاوت است زمانی که این مکعب‌ها در صفحه شبکه‌ای ۱۰ * ۱۰ آن قرار داده می شود کاربر می‌تواند بازی‌های ویدیوی را پیکسل به پیکسل بسازد. در حال حاضر تنها یک بازی در این بسته وجود دارد اما قرار است که در آینده بازی‌های دیگری نیز برای آن ساخته شود. این محصول از کریسمس سال بعد با قیمت ۵۰ دلار آماده استفاده خواهد بود.

 

 

کیت آغازین Vex IQ و واپایشگر

 

کیت آغازین Vex IQ و واپایشگر

 

 

کیت‌های بسیار متعدد و متفاوت رباتیک تا به حال ساخته شده است اما گاهی اوقات هست که ما به چیزی قدرتمندتر نیاز خواهیم داشت. کیت آغازین Vex IQ و واپایشگر، این رؤیاها را تحقق می‌بخشد. این کیت با ۸۵۰ قطعه شامل انواع حس‌گرها و کنترل‌های دوال آنالوگ می‌تواند قابلیت‌های بسیار زیادی را برای شما پدید آورد. این کیت به قیمت ۲۵۰ دلار به فروش می‌رسد.

 

Zorbz Self-Sealing Water Balloons

 

Zorbz Self-Sealing Water Balloons

فکر کردن به پر کردن کیسه آب و انواع اقسام شیطنت‌هایی که می‌توان با آن انجام داد حتماً خنده را به لبان شما خواهد نشاند. مشکلی که همیشه در زمان پر کردن کیسه آب داشتیم بستن و یا گره زدن در آن بوده است. اینجاست که Zorbz به کمک شما می‌آید. این محصول با داشتن یک دریچه قفل شونده این مشکل را حل کرده است. این محصول باقیمت ۷ دلار به فروش می‌رسد.

 

[منبع : popsci ]

LeapBand لگو یارامروزه بسیاری از کودکان بیشتر از بزرگسالان از دستگاه‌های الکترونیکی مثل گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها استفاده می‌کنند. البته این دستگاه‌ها مخصوص کودکان طراحی نشده‌اند و تنها بازی‌های رنگارنگ و جذاب باعث شده کودکان به آن‌ها روی بیاورند. در صورتی که یکی از ویژگی‌های مهم دوران کودکی، نشاط و بازی و تحرک است. گوشی‌‌های هوشمند و تبلت‌های امروزی تحرک و جنب و جوش را از کودکان گرفته‌اند.

 

شرکت LeapFrog که یکی از پیشتازان تولید اسباب‌بازی‌های هوشمند مخصوص کودکان است، جدیداً مچ‌بندی ساخته که می‌تواند تحرک و جنب و جوش را برای کودکان خو گرفته با دستگاه‌های هوشمند به ارمغان بیاورد.

LeapBand لگو یار

 

این مچ‌بند LeapBand نام دارد و برای کودکان ۴ تا ۷ سال ساخته شده است. LeapBand که بسیار شبیه ساعت‌های هوشمند است، دارای بیش از ۵۰ بازی است. ویژگی بسیار مهم بازی‌های LeapBand روش بازی کردن با آن است. بر خلاف بازی‌های اندروید و iOS که صرفا با لمس صفحه انجام می‌شود، بازی‌های LeapBand تحرکی هستند. یعنی کودک باید یک حرکت خاص (مثل بالا و پایین پریدن) را چندین مرتبه انجام دهد تا به مرحله‌ی بعد برود.

 

LeapBand به وسیله‌ی سنسورهای حرکت‌سنج می‌تواند حرکت کودک را تشخیص دهد و بر این اساس به او امتیاز می‌دهد.

برای دیدن فیلم نحوه‌ی کارکرد LeapBand اینجا کلیک کنید.

ظاهر LeapBand بسیار زیبا، رنگارنگ و شاداب طراحی شده است. صفحه‌ی آن رنگی و بدنه‌ی آن ضد آب است.

LeapBand لگو یار

LeapBand لگو یار

در ابتدا کودک باید یک حیوان انتخاب کند. آن حیوان، کودک شما را در مراحل مختلف بازی همراهی می‌کند و بعضی وقت‌ها مطالبی مربوط به سلامتی و تغذیه به او می‌گوید. کودک می‌تواند با مراقبت از آن حیوان، غذا دادن و حمام بردن او امتیاز کسب کرده و جوایزی دریافت کند.

نحوه‌ی ارتباط دستگاه با کودک هم نوشتاری و هم گفتاری است. در این صورت کودکانی که هنوز مدرسه نرفته‌اند نیز می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

یکی دیگر از قابلیت‌های جالب LeapBand این است که والدین کودک می‌توانند در آن اوقاتی را به عنوان «زمان مدرسه» و یا «زمان بی سر و صدا بودن» تعریف کنند تا این دستگاه مانع از فعالیت‌های درسی کودک و یا استراحت بقیه‌ی افراد خانواده نشود.

LeapBand دارای باتری قابل شارژ است و با هربار شارژ تا ۶ روز کار می‌کند. این دستگاه به قیمت ۵۰ دلار و در رنگ‌های شاد (آبی، سبز و صورتی) در اواسط تابستان برای عموم مردم عرضه خواهد شد.

.[منبع : LeapFrog]