بازی فکری و تاثیر آن بر رشد ذهنی کودکان

No comments yet

لگو یار بازی فکری

بازی فکری و تاثیر آن بر رشد ذهنی کودکان

تاثیر بازی فکری و مزایای آن از قدیم الایام مورد توجه پژوهشگران و روانشناسان بوده است.

تا جایی که دو روانشناس برجسته به نام های ویگوتسکی و پیاژه در همین خصوص به صورت ریشه ای تحقیق کرده اند

و به این نتیجه رسیده اند که بازی های کودکانه به نوعی ورود بچه ها به دنیای مجازی است،

دنیایی که قانون خاصی ندارد اما در عین حال ویژگی های خاصی دارد .

 

بازی های فکری

در ابتدا با مفهوم بازی فکری و با انواع بازی های فکری همچنین تاثیر آن ها بر رشد ذهنی کودکان آشنا می شویم.

بازی های فکری چاله هایی برای آمادگی حرکت در مسیر پرپیچ و خم و ناهموار و پرچاه زندگی هستند وقتی کودکی بتواند در این چاله در زمان مناسب قرار بگیرد و خودش از پس این چاه ها بربیاید، واکسینه شده و قوی تر می شود. تا در آینده برای مواجهه با مشکلات و مسائل مختلف بهتر و راحت تر و با بینش بیشتری مواجه گردد ، پس والدین عزیز باید بازی های فکری از نظر رشد فکری و هم از نظر رشد روانی بسیار مهم بدانند.

مساله دیگری که بسیار مهم است این است که اولویت ما در بازی های فکری رسیدن بچه ها به هدف نیست. بلکه اولویت ما طول مسیر بازی است ، چالشی که در طول بازی برای کودکان ایجاد می شود و تلاش کودک برای رسیدن به هدف مد نظر ماست.

دلیل این که می گوییم طول مسیر بسیار مهم است به این خاطر است که فعالیت ذهنی کودک در طول مسیر باعث ایجاد سیناب سازی بین نورون های مغز می شود و این سیناب سازی باعث می شود فرد قوی تر و باهوش تر شود.

 

فوایند بازی فکری

بازی فکری به نوعی محیط سازی می کند.

بعضی از والدین می گویند ما بازی ها را یک بار برای فرزندانمان می چینیم و یا بازی می کنیم و یا به آن ها یاد می دهیم ، بعد می گوییم حالا خودت بازی کن .

این کار کاملا اشتباه است نه تنها شما هزینه ای را که صرف بازی کرده اید از بین برده اید بلکه یک فرصت چالشی و یک موقعیت خوب را از او سلب کرده اید و در عین حال دارید کودک را از نظر روانی به خود وابسته کرده ایدو این کار فوق العاده غلطی است.

اگر برای شما یک معما طرح کنیم تا زمانی که جواب معما را به شما نداده ایم یا تا زمانی که نتوانستید جواب معما را پیدا کنید ،در مغز شما واکنش های شیمیایی صورت خواهد گرفت که این واکنش های شیمیایی حکم فکر کردن را دارند. خواه یا ناخواه ، ارادی یا غیر ارادی این واکنش و درگیری ذهنی یا همان واکنش های شیمیایی که در مغز شماست باعث میشود شما آدم قدرتمند تری شوید و با هوش تر و قوی تر باشید.

کاری که بازی های فکری انجام می دهند این است که برای ما موقعیت های چالشی فراهم می کنند تا ما به این معما ها پاسخ صحیح بدهیم.

این کار یک نوع ورزش مغزی است که اگر جواب معما را به شما بدهند شما تا حدودی فکر کرده اید اما اگر خودتان جواب معما را پیدا کنید ، قدرت تفکر شما رشد پیدا کرده و در عین حال در مغز شما هورمون دوپامین ترشح می شود و این باعث می شود که از نظر روانی در شما حس رضایت مندی از خودتان ایجاد شود.

 

 

لگو یار بازی فکری

بسیار مهم است که والدین در رابطه با فرزندانشان به این سه مورد توجه کنند .

1)رشد فکری

2)رشد روانی

3)رشد جسمی

نکته بسیار مهم دیگر درخصوص تهیه ی بازی فکری این است که باید هنگام خرید به سن عقلی و هوشی کودک توجه کرد ممکن است سن درج شده روی بازی با سن تقویمی کودک برابری کند اما بازی از نظر هوش کودک برای او بسیار سخت تر و یا آسان تر باشد.

هرنوع بازی فکری از پایه سنی خود تا بزرگسالی قابل استفاده است .

 

لگو یار بازی فکری

 

 

در این جا به هشت نوع از بازی های فکری اشاره می کنیم:

1)بازی های حسی و حرکتی که معمولا مهارت های حسی و حرکتی را در کودکان پرورش می دهند. و از بدو تولد تا 18 ماهگی بسیار حایز اهمیت می باشند. و روی عضلات ریز و درشت کودکان تاثیرگذارند.

بازی های جامپینگ، واکر ،تیله ران،حلقه های هوش، مکعب های رنگی چهار سانتی ، جاگذاری های اشکال و دومینوی اشکال برجسته از این نوع بازی ها هستند.

2)بازی های دو بعدی سازی که می تواند کودکان را از نظر تئوری و دوبعدی پرورش دهد . این بازی ها مناسب 18 ماهگی به بعد هستند.

هوش چین های یک تکه و چند تکه ،پازل های پله ای ،پازل های با قطعات زیاد و تنگرام های دو بعدی از این دسته هستند.

3) بازی های سه بعدی سازی که حجم سازی و تجسم فضایی را در فرزندان افزایش می دهند

این بازی ها مناسب سن 4 سالگی به بعد می باشد.

خانه سازی ها،بی رکس ها ،میله و مهره،رباتیکو سازه سازی ها از این دسته اند.

4)بازی های خلاقیتی که ان بازی ها همان بازی های دوبعدی سازی و سه بعدی سازی هستند

اما این جا کودکان اجازه ی دخل و تصرف در بازی را دارند. کودکان راحت و آزاد هستندکه خانه ها و یا چیز های دیگر را در جایی که دلشان می خواهد قرار دهند.

این بازی ها روی هوش انتقادی، خلاقیت و تخیل بچه ها تاثیر مثبت دارد.

5) بازی های تحلیلی که این بازی ها معمولا انفرادی بوده و استقلال عمل را در بچه ها پرورش می دهد وباعث افزایش دقت و تمرکز و ایجاد طبقه بندی در ذهن بچه ها می شوند.

بازی های رنگ چین، هایدنسیگ،واترکالر،کالرفول و کیوبیس از این دسته اند.

6)بازی های سرعت عملی که در این بازی ها سرعت واکنش و زمان بسیار دخیل است. در عین حالی که ما باید پیش زمینه های قبلی مثل دقت و تحلیل خوب داشته باشیم نیاز است که سرعت عمل را بالا ببریم .

در این بازی ها که دو یا چند نفره هستند و از 5 سال به بالا شروع می شوند سرعت واکنش بسیار مهم است.

این بازی ها باعث افزایش قدرت و تصمیم گیری در کودکان می شود.

تیزبین ها،کاپوچین،دست چین و تردست از این دسته می باشند که سرعت واکنش ها در بچه ها افزایش می دهند.

7)بازی های ادراکی که این بازی ها دویا چند نفره می باشد روی هوش کلامی و قدرت تخیل کودکان تاثیر میگذارند.

بازی های استوژیک و گمانه از این دسته هستند.

8)بازی های استراتژیک که این بازی ها مناسب سن 8 سال به بالا بوده و همه ی جوانب هوشی و حسی در این بازی ها دخیل است و بیشترین تاثیر فکری را روی ما می کذارد.

شطرنج ،ابلون،کوریدورو هگزاگون از این دسته می باشند.

هرکدام از بازی های فکری یک تاثیر برای کودکان دارند و آن ها را برای زندگی بعدی یعنی بزرگسالی آماده می کنند.

 


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 4 =